Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Nicewicz Danuta,Sala Conrad ,
Waga produktu: 0.200 kg
EAN: 9788375835120
Wysyłka od: 9.00 PLN
Wydawca: SGGW

Warszawa 2013, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 92 str., oprawa miękka

Płyty pilśniowe MDF (medium density fiberboards) należą do rodziny płyt drewnopochodnych, które są wykonywane z rozdrobnionego drewna. Rozdrobnione drewno ma zróżnicowane wymiary i kształty. W zależności od rodzaju produkowa nych płyt wyróżnia się podstawowe typy:

    sklejki - produkowane z fornirów,
    płyty wiórowe - wytwarzane z wiórów,
    płyty pilśniowe - produkowane z włókien drzewnych.

W procesach wytwórczych na cząstki drewna zwykle nanoszone są syntetycz ne kleje i inne środki chemiczne, formowany jest kobierzec, który sprasowuje się w wysokiej temperaturze pod ciśnieniem.
Płyty pilśniowe mogą być produkowane metodą tak zwaną mokrą lub suchą. Podstawowe różnice pomiędzy mokrym i suchym sposobem produkcji polegają na operacjach transportowania włókien i formowania kobierca włóknistego. W meto dzie mokrej medium przenoszącym włókna jest woda, a w metodzie suchej - powietrze.
W Polsce metodą mokrą produkowane są płyty pilśniowe twarde i porowate, a metodą suchą płyty: MDF, LDF (low density fiberboards) i HDF (high density fiberboards). Płyty te różnią się między sobą gęstością i grubością, a tym samym właściwościami wytrzymałościowymi i odpornością na wnikanie wody.
Poszczególne operacje wytwarzania płyt LDF, MDF i HDF w tak niewielkim stopniu są zróżnicowane, że istnieje możliwość produkcji tych trzech rodzajów płyt na jednej linii technologicznej. Dlatego przy omawianiu zagadnień związanych z wytwarzaniem płyt pilśniowych metodą suchą będzie używana nazwa MDF.
Właściwości płyt zależą nie tylko od struktury włókien, ale i od rodzaju i ilości substancji chemicznych oraz parametrów technologicznych stosowanych podczas produkcji płyt. Zagadnienia te zostaną omówione w niniejszej publikacji.
Z Wiadomości ogólnych, "Technologiczne aspekty produkcji MDF"

1. Wiadomości ogólne 2. Surowce lignocelulozowe do produkcji MDF 3. Środki chemiczne stosowane w produkcji MDF 4. Składowanie surowców drzewnych 5. Pozyskiwanie, sortowanie i mycie zrębków 6. Rozwłóknianie zrębków 7. Parametry technologiczne i zjawiska towarzyszące rozwłóknianiu zrębków 8. Zaklejanie masy włóknistej 9. Suszenie masy włóknistej 10. Formowanie kobierców włóknistych 11. Wstępne sprasowanie kobierców włóknistych 12. Prasowanie zasadnicze 13. Schładzanie płyt 14. Magazyn płyt Literatura

Książka

  • Autor: 

    Nicewicz Danuta,Sala Conrad

  • ISBN: 

    978-83-7583-512-0

Inne produkty z tej serii: