Warszawa 1995, wydanie 1, format 160 x 230, objętość 408 str., oprawa miękka
Podręcznik „Genetyka i podstawy hodowli zwierząt" nie jest wiernym odtworzeniem podręcznika „Genetyka i metody doskonalenia zwierząt" wydanego przez PWRiL w roku 1985. Poszerzony jest o rozdział: „Pochodzenie i udomowienie zwierząt gospodarskich" i ,,Zapoczątkowanie hodowli zwierząt gospodarskich".
Rozdział ,,Genetyka ogólna" napisano odnowa. Uwzględniono w nim najnowsze osiągnięcia genetyki molekularnej, immunogenetyki, inżynierii genetycznej.
W rozdziale „Zarys genetyki populacji" i „Zarys genetyki cech ilościowych" ograniczono się do niezbędnych informacji, podkreślając zastosowanie tego kierunku genetyki w praktycznej hodowli bez opisywania strony technicznej metod szacowania, tzw. parametr&
oacute;w genetycznych. Te zmiany wynikają z opublikowania podręcznika akademickiego pt. „Biometria stosowana" autorstwa B. Żuka (1989), w którym podane zostały opisy metod szacowania oraz sposoby posługiwania się nimi. Wprowadzenie programów komputerowych spowodowało, że zbędne są opisy technicznej strony szacowania wielu parametrów czy konstruowania, np. indeksów selekcyjnych.
Organizacja hodowli zwierząt w Polsce ulega ciągłym zmianom. W związku z tym z rozdziału o tej tematyce zrezygnowano. Dotyczy to też rozdziału „Doskonalenie hodowli w krajach rozwijających się". Natomiast rozdział „Organizacja hodowli zwierząt laboratoryjnych "pominięty został ze względu na to, że sprawy te zostały dokładnie omówione w podręczniku pt. „Zasady hodowli zwierząt laboratoryjnych" autorstwa T. Słowińskiego.
Podręcznik ten przeznaczony jest dla studentów zootechniki,
weterynarii i rolnictwa, a także dla uczniów techników rolniczych. Będzie on też pomocny wykładowcom hodowli zwierząt i hodowcom-praktykom.
Książka
-
Autor:
Bolesław Nowicki,Barbara Kosowska
-
ISBN:
83-09-00891-0