Wrocław 2006, wyd. 1, format 165 x 235, objętość 251 str., oprawa miękka
Książka stanowi kompleksowe opracowanie na temat chowu i hodowli nutrii, dlatego w treści swej w pełni odpowiada tytułowi. Jest starannie przygotowana, dzięki czemu czytanie je oraz przyswajanie wiadomości przez czytelnika są niezwykle łatwe.
Całość opracowania podzielona została na 15 rozdziałów przedstawionych w sposób chronologiczny, typowy dla tego rodzaju opracowań. Wstęp, który stanowi pierwszy rozdział, autorzy rozpoczynają od historii nutrii na świecie i w kraju, następnie podają skalę produkcji skór nutriowych w Polsce po II wojnie światowej, łącznie z prognozą na lata następne bieżącej dekady lat dwutysięcznych. Niezwykle cenną i godną uwagi jest ta część wstępu, którą autorzy poświęcają twórcom hodowli nutrii w kraju.
W kolejnych rozdziałach przedstawiono informacje na temat skóry i okrywy włosowej, genetycznych podstaw hodowli nutrii, zasad rozmnażania, żywienia i użytkowania nutrii. Zagadnienie użytkowania nutrii zostało przedstawione w sposób wyczerpujący, a elementem innowacyjnym są propozycje z zakresu sztuki kulinarnej.
Bardzo cennym dla książki jest rozdział na temat założeń technologicznych niezbędnych do projektowania ferm nutrii wraz z kalkulacją ekonomiczną. materiał ten daje czytelnikowi możliwość podejmowania decyzji o wyborze kierunku własnej działalności gospodarczej. Opisane przez autorów metody służące obliczaniu rachunku ekonomicznego są oparte na prawidłowo wyszczególnionych wskaźnikach ekonomicznych. Rozdział ten stanowi niewątpliwie nowatorską formę zakończenia książki, w której wyczerpująco omówione zostały chów i hodowla nutrii.
Książka
-
ISBN:
83-89189-80-1
-
Redaktor:
Janusz Kuźniewicz, Andrzej Filistowicz