-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.SGGW
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Patologia jako nauka o nieprawidłowościach organizmu zajmuje się zarówno funkcjonalnymi, jak i morfologicznymi zmianami towarzyszącymi chorobie. Zmianami morfologicznymi zajmuje się anatomia patologiczna - patomorfologia. Podstawową metodą badań w patomorfologii jest ocena zmian w komórkach, tkankach i narządach zarówno na poziomie mikroskopowym - histopatologia, jak i makroskopowym, dokonywanym często już po śmierci zwierzęcia w czasie sekcji zwłok.
Sekcja zwłok stanowi ostatnie badanie kliniczne, które pozwala na potwierdzenie prawidłowości rozpoznania klinicznego, a co za tym idzie - stosowanego leczenia, i przez to jest znakomitym środkiem pozwalającym lekarzowi na wzbogacenie własnej wiedzy praktycznej.
Sekcje zwłok zwierząt stanowią także podstawową metodę w weterynarii sądowej, gdyż poprzez ocenę zmian anatomopatologicznych pozwalają opiniować niejednokrotnie o przebiegu zdarzeń. Aby przeprowadzone badanie sekcyjne spełniało swoją rolę, trzeba stosować określone reguły przy jego wykonaniu.
Niniejsze opracowanie, przewidziane dla studentów i lekarzy weterynarii, ma na celu zapoznanie z techniką lub przypomnienie techniki wykonywania sekcji zwłok różnych gatunków zwierząt oraz pobierania wycinków do badań dodatkowych.
W publikacji wykorzystano jako wzorce opracowania „Technika sekcji zwłok zwierząt" (1955) prof. dr. hab. Heliodora Szwejkowskiego - mojego pierwszego, niezapomnianego nauczyciela anatomii patologicznej, oraz „Sekcja zwłok zwierząt" (1978) pod redakcją prof. dr. hab. Jerzego Preibischa, którego wiedza i doświadczenie stanowiły dla mnie przez wiele lat oparcie i inspirację w zgłębianiu wiadomości z anatomii patologicznej.
Książka
-
Autor:
Malicka Elżbieta
-
Format:
170 x 240
-
ISBN:
978-83-7244-932-0
-
Liczba stron:
76
-
Oprawa:
miękka
-
Rok wydania:
2008
-
Wydanie:
1