Katowice 2014, czasopismo, numer kwiecień 6/2014, format 205 x 290, objętość 100 str., oprawa miękka
Wakacje to dla wielu branż okres nieco „nieżywy". Pod pewnym względem jest tak też w weterynarii. Nie ma w tym czasie konferencji, kongresów, szkoleń i studentów - nuda. Jednocześnie są urlopy, sezon na kleszcza, a pacjenci ciągle kręcą się w poczekalni, więc ci, którzy zostali w gabinetach, mają dwa razy więcej pracy - nie nuda.
Podobnie jak w weterynarii jest w „Weterynarii". Niby spokój, a jednak wcale nie, bo przecież kolejny numer sam się nie zrobi. Na przykład wywiad sam się nie zrobi. Trzeba go przeprowadzić, co też uczyniliśmy, wybierając się do Skarżyska-Kamiennej, gdzie chcieliśmy zapytać lek. wet., behawiorystę Remigiusza Cichonia o kilka drobiazgów. Wyszła z tego naprawdę ciekawa rozmowa, z której można dowiedzieć się m.in. jak ważne i pomocne jest bycie zrozumianym dla pacjenta. Doktor Cichoń obecny jest też w naszym cyklu z zakresu psychologii zwierząt, gdzie publikujemy drugą część jego (oraz lek. wet. Joanny Modrzyk) artykułu o behawioryzmie koni.
Tematem tego numeru jest „Mielografia i mielotomografia", których opisania podjęli się lek. wet. Adam Gierulski i lek. wet. Konrad Kalisz. Oczywiście warto zwrócić też uwagę na inne artykuły: „Nużycę u psów" lek. wet. Marzeny Zmarlak czy „Napady drgawek w przebiegu zespołu paranowotworowego u psa" autorstwa lek. wet. Pawła Załęskiego.
W dziale Vetease czeka zaś mnóstwo dłuższych i krótszych opisów przypadków, z których większość znajdziecie w „USG drobnych ssaków - dlaczego warto je wykonywać?" lek. wet. Marty Białasik oraz w artykule o laseropunkturze u pacjentów z przewlekłymi zmianami zwyrodnieniowymi autorstwa dr n. wet. Iwony Poświatowskiej-Kaszczyszn. Nie brakuje też kolejnego artykułu mgr Janiny Dąbrowskiej, tym razem na temat rehabilitacji po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. Trójka niezwykle zdolnych autorów z UWM w Olsztynie podjęła się zaś opisania zagadnienia i przypadku torbielowatości jajników i mięśniaka gładkokomórkowego u świnki morskiej.
Polecam też kolejny artykuł jak zwykle bardzo dokładnego lek. med. Łukasza Pilarza oraz naprawdę świetny (nie mogło być ina-czej) reportaż lek. wet. Anny Bunikowskiej.
W tym numerze znajdziecie też przedruk fragmentu „Atlasu badania moczu psów i kotów" (aut. Carolyn A. Sink, Nicole M. Weinstein) dotyczący badania mikroskopowego. Wszystko dzięki wydawnictwu Galaktyka. Kilka egzemplarzy „Atlasu..." w wersji pełnej, książkowej będzie do wygrania w konkursie. Więcej informacji już wkrótce na naszym profilu na Facebooku oraz na portalu www.weterynarianews.pl
Życzę zajmującej lektury
Michał Chojnacki, Redaktor Naczelny
Miesięcznik "Weterynaria" to odpowiedź na dynamicznie rozwijającą się branżę weterynaryjną i potrzebę doskonalenia zawodowego środowiska lekarzy.
Misja
Sercem magazynów jest odzwierciedlenie stylu i formy jego nazwy:
SZTUKA przedstawiamy aspekty kliniczne, technologie, drogi rozwoju branży, możliwości wyboru w podejmowaniu decyzji biznesowych, promocję inicjatyw branżowych. Trendy w dziedzinach stomatologicznych i weterynaryjnych.
PRAKTYKA użyteczny przekaz merytoryczny informacyjno-edukacyjny, oparty o przypadki kliniczne wprost z gabinetu stomatologicznego i weterynaryjnego.
NAUKA zawodowy przekaz merytoryczny na najwyższym poziomie na każdym etapie tworzenia i dopracowaniu szczegółów.
Cel
- Praktyczne i nowoczesne oblicze specjalistycznej wiedzy.
- Wysoki poziom merytoryczny.
- Stawiamy na wiarygodność i przydatność adekwatną do celów biznesowych branży.
- Najbardziej aktualny magazyn dla specjalistów w branży stomatologicznej i weterynaryjnej, docierające do całej struktury branżowej w każdej części Polski.
Książka
-
ISBN:
2300-5114