Praktyczne i nowoczesne opracowanie dotyczące najczęściej występujących chorób metabolicznych i niedoborowych u krów mlecznych. Książka powstała w oparciu o własne doświadczenia kliniczne. Pozycja jest podręcznikiem który posłuży zarówno studentom medycyny weterynaryjnej do nauki, jak i lekarzom weterynarii w ich codziennej praktyce.
PRZEDMOWA
Brak na polskim rynku księgarskim praktycznego i zwięzłego, nowoczesnego opracowania dotyczącego najczęściej występujących chorób metabolicznych i niedoborowych u krów mlecznych spowodował, że podjęliśmy próbę stworzenia w oparciu o własne doświadczenia kliniczne całkiem nowego podręcznika, który służyłby studentom medycyny weterynaryjnej do nauki i jednocześnie byłby pomocny dla lekarzy weterynarii w ich codziennej praktyce .
Autorzy postawili sobie za cel szerokie omówienie zagadnień etiopatogenezy chorób, sposobów ich rozpoznawania i leczenia oraz profilaktykę. Podane w opracowaniu sposoby postępowania lekarskiego, wielokrotnie zweryfikowane w codziennej praktyce zostały tak dobrane, aby możliwe było ich realne zastosowanie w lecznicach i gospodarstwach hodowlanych. Dynamiczny rozwój współczesnych metod diagnostycznych i ogólny postęp wiedzy weterynaryjnej wymusza ciągłą aktualizację standardów postępowania i bieżące uzupełnianie wiedzy w ramach samokształcenia.
Wychodząc temu naprzeciw w opracowaniu uwzględniliśmy najnowsze trendy w bujatrii, specjalistyczne badania laboratoryjne i zasady postępowania dietetycznego w chorobach metabolicznych i niedoborowych. Wzrost produkcyjności w stadach bydła mlecznego zmusza bowiem hodowców do dokładniejszego bilansowania żywienia i równoczesnego stosowania dodatków profilaktycznych zapobiegających występowaniu najczęstszych chorób metabolicznych. Takie postępowanie zmniejsza wprawdzie częstość występowania postaci klinicznych tych chorób, ale nie zapobiega występowaniu postaci podklinicznych lub stanów niedoborowym o nietypowym przebiegu. Obserwuje się również wzrastające zainteresowanie hodowców bydła zaburzeniami gospodarki mineralnej i skutkami niedoborów, co niejednokrotnie zmusza lekarzy weterynarii opiekujących się stadami do ciągłej weryfikacji sposobów postępowania.
Oddając tę książkę do rąk czytelników, mamy nadzieję, że spotka się ona z życzliwym przyjęciem, zainteresowaniem i znajdzie uznanie nie tylko lekarzy zajmujących się leczeniem bydła.
Książka
-
Autor:
Krzysztof Lutnicki, Przemysław Sobiech, Łukasz Kurek, Jan Marczuk
-
Format:
176 x 250 mm.
-
ISBN:
978-83-61190-96-7
-
Liczba stron:
152
-
Oprawa:
Twarda
-
Rok wydania:
2017
-
Wydanie:
1