Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Hubert Zientek ,
Waga produktu: 0.844 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
Wysyłka od: 10.50 PLN
Wydawca: SGGW
Temat akwarystyki zimnowodnej znakomicie zazębia się i ma dużo współnego z posiadaniem i pielęgnacją oczka wodnego oraz, co jest nie mniej ważne, z zamiłowaniami wędkarzy i licznych miłośników przyrody, dla których biologia rodzimych gatunków jest wartością samą w sobie. Praktycznie nie ma drugiej takiej książki na rynku, która omawiałaby jednocześnie powyższe zagadnienia i precyzyjnie opisywała zasady chowu i rozmnażania wielu gatunków w domowym zbiorniku zimnowodnym i oczku wodnym.

Prof. dr hab. inż. Roman Kujawa

Książka (poradnik) omawia kompleksowo szereg bardzo istotnych dla funkcjonowania akwariów zimnowodnych i oczek wodnych zagadnień, które stanowią podstawę dla prowadzenia tej nietypowej, ale bardzo intensywnie rozwijającej się w ostatnich latach w naszym kraju działalności. Bardzo precyzyjny opis poszczególnych gatunków ryb, z uwzględnieniem ich rozrodu zarówno w warunkach akwarium zimnowodnego, jak i w oczku wodnym, a także nazewnictwa i zagrożeń wynikających z wprowadzania niektórych gatunków obcych, będzie stanowił niezwykle cenne źródło wiedzy zarówno dla biologów, jak i lekarzy weterynarii, zajmujących się problematyką związaną z rybami."

Dr n. wet. Jan Żelazny

„Szczególnie interesujące są rozdziały dotyczące obcych gatunków ryb, które w naszych wodach okazały się gatunkami inwazyjnymi. Mają one niezwykle ciekawą biologię rozrodu (np. szaty godowe, opieka nad potomstwem) i strategie życiowe. Tymczasem poza specjalistyczną literaturą naukową trudno znaleźć informacje o tych fascynujących, lecz bardzo niebezpiecznych gatunkach w naszej faunie. A to wszystko napisane przez prawdziwego pasjonata, którego fascynacja podwodnym światem z łatwością udziela się czytelnikowi." Dr Justyna Sikorska

W ostatniej dekadzie popularność słodkowodnej akwarystyki zimnowodnej wyraźnie wzrosła. Wielu miłośników tego pięknego hobby to jednocześnie posiadacze oczek wodnych, a niejednokrotnie także wędkarze. Dlatego też przedstawiciele wszystkich trzech grup hobbystów na pewno znajdą w niniejszej książce dużo ciekawych informacji. Wiele zagadnień związanych z chowem i rozmnażaniem ryb w akwarium zimnowodnym oraz w oczku wodnym omówiono oddzielnie. Wpływa to niewątpliwie na lepszą przejrzystość publikacji i ułatwia znalezienie potrzebnych informacji.

Zarówno przedstawiciele krajowej ichtiofauny, jak i gatunki obce, pochodzące z odległych niekiedy rejonów świata, w połączeniu z roślinami i elementami nieożywionymi, stanowią niezwykle fascynujące obiekty obserwacji podwodnego świata. Jednakże osiągnięcie wymiernych sukcesów w ich chowie, a tym bardziej w rozmnażaniu wymaga od opiekuna wiedzy i doświadczenia. I właśnie na ich podstawie opisałem własne, wypracowane przez lata metody hodowlane. Jako autor żywię głęboką nadzieję, iż moje praktyczne porady okażą się Państwu pomocne w codziennej pielęgnacji swoich podopiecznych i uzyskaniu od nich potomstwa. Nade wszystko jednak przyczynią się do lepszego zrozumienia ich potrzeb i zapewnienia im optymalnych warunków środowiskowych, jak najbardziej zbliżonych do naturalnych.

Autor tej publikacji doktor Hubert Zientek od dawna pasjonuje się między innymi akwarystyką słodkowodną i zimnowodną, chowem ryb i uprawami roślin w oczku wodnym. Opublikował dotychczas kilka książek i wiele artykułów dotyczących tych zagadnień.
1. AKWARIUM ZIMNOWODNE, JEGO WYPOSAŻENIE I PIELĘGNACJA 1.1. Zbiornik, podłoże i elementy wystroju 1.2. Wyposażenie techniczne 1.3. Pielęgnacja akwarium 2. OCZKO WODNE, JEGO RODZAJE, WYPOSAŻENIE I PIELĘGNACJA 2.1. Prawo 2.2. Rodzaje oczek wodnych 2.3. Zanim zbudujemy oczko wodne 2.4. Ku przestrodze! 2.5. Strefy wegetacji roślin w oczku wodnym 2.6. Pielęgnacja oczka wodnego 2.7. Urządzenia techniczne w oczku wodnym 3. POZYSKIWANIE DZIKICH RYB I INNYCH ZWIERZĄT WODNYCH DO AKWARIUM ZIMNOWODNEGO I OCZKA WODNEGO 4. ROŚLINY W OCZKU WODNYM I AKWARIUM ZIMNOWODNYM 4.1. Rośliny w oczku wodnym 4.2. Podział i przegląd gatunków roślin do oczek wodnych 4.3. Rośliny w akwarium zimnowodnym 5. OBCE GATUNKI inwazyjne W NASZYCH WODACH 6. PRZEGLĄD GATUNKÓW RYB UTRZYMYWANYCH W AKWARIUM ZIMNOWODNYM I OCZKU WODNYM 6.1. Gatunki krajowe Ciernik (Gasterosteus aculeatus) Cierniczek (Pungitius pungitius) Jazgarz (Gymnocephalus cernua) Jaź (Leuciscus idus) Jelec (Leuciscus leuciscus) Karaś pospolity (Carassius carassius) Kiełb krótkowąsy (Gobio gobio) Kleń (Squalius cephalus) Koza (Cobitis taenia) Krąp (Blicca bjoerkna) Leszcz (Abramis brama) Lin (Tinca tinca) Miętus (Lota lota) Okoń (Perca fluviatilis) Piskorz (Misgurnus fossilis) Płoć (Rutilus rutilus) Różanka (Rhodeus amarus) Różanki azjatyckie Słonecznica (Leucaspius delineatus) Strzebla błotna (Eupallasella percnurus) Fathead minnow i rosy red minnow, czyli „amerykańska strzebla” Ukleja (Alburnus alburnus) Wzdręga (Scardinius erythophthalmus) 6.2. Gatunki obce Amur biały (Ctenopharyngodon idella) Bass słoneczny (Lepomis gibbosus) Cyprinella lutrensis Karaś ozdobny, czyli złota rybka (Carassius auratus auratus) Karp (Cyprinus carpio) Karp koi (forma ozdobna Cyprinus carpio) Notropis chrosomus Okoń tarczowy (Enneacanthus chaetodon) Okończyk moczarowy (Elassoma evergladei) Sterlet, czyli czeczuga (Acipenser ruthenus) 6.3. Gatunki obce inwazyjne Babka bycza (Neogobius melanostomus) Czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) Karaś srebrzysty (Carassius gibelio) Sumik karłowaty (Ameiurus nebulosus) Trawianka (Perccottus glenii) 6.4. Ryby akwariowe w oczku wodnym

Książka

 • Autor: 

  Hubert Zientek

 • Format: 

  175 x 250 mm

 • ISBN: 

  978-83-7583-669-1

 • Liczba stron: 

  260

 • Oprawa: 

  Twarda

 • Rok wydania: 

  2016

 • Wydanie: 

  1

Inne produkty z tej serii: