Warszawa 2010, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 272 str., oprawa miękka
Skrypt „Fitopatología szczegółowa - choroby roślin ogrodniczych”, przygotowany przez zespół pracowników Katedry Fitopatologii Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW, przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunkach ogrodnictwo, architektura krajobrazu i biologia. Opracowanie to może być pomocne także dla studentów kierunku rolnictwo oraz pracowników terenowej służby ochrony roślin i producentów. Treść skryptu pokrywa się z programem ćwiczeń z fitopatologii i obejmuje opisy chorób infekcyjnych roślin.
Systematyka i nazewnictwo czynników chorobotwórczych zostały zaktualizowane na podstawie następujących pozycji literatury: C.M. Fauquet at al. 2005, Virus Taxonomy. Eighth Report of the International Committee on Taxonomy of Virases, Elsevier, Amsterdam, Academic Press, San Diego CA. (wirusy i wiroidy); Bergey’s Manual of Systematic Bacteriology, 2005, 2nd ed., vol. 2, The Proteobacteria, G.M. Garrity (ed.). Springer-Verlag, Berlin (bakterie); P.M. Kirk at al. 2008, Ainsworth and Bisby’s Dictionary of the Fungi, lOth ed., CABI Europe-UK (grzyby, Chromista, pierwotniaki).
Ochrona chemiczna przed poszczególnymi patogenami opisana w skrypcie przedstawia jedynie ogólne, orientacyjne zasady i schematy postępowania, nie może być tym samym podstawą podejmowanych decyzji, a zwłaszcza doboru preparatów w zakresie zwalczania chorób w uprawach poszczególnych roślin. Wynika to między innymi z konieczności weryfikacji wszystkich stosowanych dotychczas substancji aktywnych, do czego zobowiązuje dyrektywa 91/414 Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z dnia 15 lipca 1991 roku, dotycząca wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i ich stosowania na terenie Unii Europejskiej. Wdrożenie wspomnianej dyrektywy jest przyczyną stale zmieniających się terminów rejestracji poszczególnych fungicydów. Wykaz środków dopuszczonych do stosowania w ochronie roślin w Polsce jest corocznie opracowywany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Instytuty naukowe, takie jak: Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu oraz Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, corocznie przygotowują i publikują zalecenia, dotyczące chemicznej ochrony poszczególnych upraw roślin, i do tych zaleceń odsyłamy wszystkich korzystających ze skryptu.
Obowiązująca klasyfikacja wirusów i wiroidów roślin jest w zasadzie oparta na systemie antyhierarchicznym równocenności cech i obejmuje gatunki i rodzaje zaliczone (bądź nie) jedynie do taksonu „rodzina”. W skrypcie przedstawiamy systematykę poszczególnych wirusów i wiroidów, ale opisywane choroby zebrane są według grup roślin uprawnych, gdyż taki system jest czytelniejszy i prostszy dla celów dydaktycznych.
Autorzy
Książka
-
ISBN:
978-83-7583-254-9
-
Redaktor:
Paduch-Cichal Elżbieta,Szyndel Marek S.,Schollenberger Małgorzata,Wakuliński Wojciech