Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Nikodem Sakson,
Waga produktu: 0.320 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: PWRiL

Warszawa 2013, wydanie 1 poprawione i uzupełnione, format 145 x 205, objętość 212 str., oprawa miękka

W latach lat 2010-2012 produkcja pieczarki w Polsce ustabilizowała się i wynosi 265-275 tyś. t rocznie. Polska jest największym producentem pieczarki w Europie i największym eksporterem pieczarki na świecie. Polskie pieczarkarstwo upodobniło się do pieczarkarstwa holenderskiego i w obu krajach ma charakter farmerski funkcjonujący w systemie satelitarnym, wykorzystując te same technologie produkcji. Branża osiągnęła swój okres dojrzały. Dalszy rozwój to głównie koncentracja zbytu produkcji oraz towarzyszące jej stosunkowo niewielkie inwestycje w całej branży. Większość pieczarkarni znajduje się w Polsce Wschodniej, gdzie obecnie nie ma równowagi między produkcją pieczarki a produkcją podłoża. Tam także znajdują się duże pieczarkarnie, które będą dążyły do zamknięcia cyklu produkcyjnego w jednym przedsiębiorstwie. Niezaprzeczalną szansą rozwojową powinny być innowacje - nowe technologie produkcji. Czy będą one rozwijane i wdrażane, to pokaże przyszłość.

Od czasu wydania pierwszego poradnika Pieczarka. Uprawa intensywna nastąpiła istotna zmiana w technologii produkcji pieczarki. Dominuje produkcja na podłożu fazy III, mająca charakter intensywny. Najlepsi producenci osiągają średni plon na poziomie 32 kg/m2 pieczarek na rynek świeży. Jednocześnie wielu producentów nie uzyskuje takich wyników. Stwarza to doskonałą sytuację do przedstawienia intensywnej technologii produkcji pieczarki stosowanej w Polsce, która pozwala na osiąganie tak spektakularnych wyników produkcyjnych.

Przy obecnym poziomie wiedzy, wyposażenia i dostępności surowców zbierane plony są prawie najwyższe z możliwych do uzyskania. Jednak powinniśmy mieć świadomość, że to nie koniec rozwoju technologii produkcji pieczarek. Pojawiają się nowe technologie uprawy, które pozwolą na osiąganie plonów wynoszących 40 kg/m2 i więcej w trzech rzutach lub też znacznie większe wykorzystanie podłoża dochodzące do 60%. Osiąganie wyników na tych poziomach wymaga jeszcze kilku lat badań, testów i wdrożeń. Nowa technologia oparta będzie o sterowany proces odżywiania pieczarki i automatyzację nadzoru nad stwarzaniem optymalnych warunków do osiągania dużych plonów.

Jednak to każdy producent sam ostatecznie opracowuje własną technologię, uwzględniając dostępne surowce, posiadane wyposażenie oraz umiejętności. Sukces zależy w bardzo dużym stopniu od osób prowadzących uprawę, od takich ich cech, jak zdolność obserwacji i wyciągania z nich wniosków, a także podejmowania w oparciu o nie trafnych decyzji, sumienności, obowiązkowości oraz zrozumienia zachowań pieczarki w czasie cyklu uprawowego.

Formuła opracowania sprowadzająca się do „zrozum i zrób", została dobrze przyjęta przez Czytelników i dlatego nowe wydanie zostało uzupełnione i poprawione bez zmiany formy przekazu.

Nikodem Sakson 

Ekonomiczne aspekty produkcji pieczarek Producent pieczarek jako przedsiębiorca Produkcja pieczarek to produkcja żywności Co warto wiedzieć o pieczarce i jej intensywnej produkcji Wyposażenie pieczarkarni Surowce do produkcji Jakość pieczarek na rynek świeży i dla przetwórstwa Programowanie uprawy Przebieg uprawy Analiza pojawiających się problemów uprawowych Zbiór i przygotowanie do sprzedaży Ocena uzyskanych wyników Podstawowe choroby i szkodniki oraz ich związek z warunkami uprawy Preparaty chemiczne zalecane do ochrony pieczarki Przygotowanie pieczarkarni do nowej uprawy

Książka

  • Autor: 

    Nikodem Sakson

  • ISBN: 

    978-83-090115-4-5

Inne produkty z tej serii: