Właściwości ekologiczne i skutki rozprzestrzeniania się czeremchy amerykańskiej Padus serotina (Ehrh.) Borkh. w wybranych fitocenozach leśnych
Wrocław 2012, wydanie 1, format 125 x 200, objętość 143 str., oprawa miekka
Prezentowana praca jest pierwszą krajową publikacją, i jedną z nielicznych w literaturze europejskiej [Godefroid i in. 2005, Pairon 2007, Yanhellemont i in. 2009], poświęconą szczegółowej analizie porównawczej wpływu czynników ekologicznych na czeremchę amerykańską w różnych fitocenozach leśnych zasiedlonych przez ten gatunek. Uzyskane wyniki
mogą zostać wykorzystane jako element monitoringu roślin obcego pochodzenia [Tokarska-Guzik i in. 2011]. System taki jest niezbędny do kontrolowania ekspansji geograficznych gatunk& oacute;w i podejmowania racjonalnych działań w celu przeciwdziałania ich potencjalnym inwazjom. Ustalenie charakteru i stopnia zagrożenia, powodowanego przez Padus serafina w różnych zbiorowiskach leśnych, stanowi podstawę do oszacowania ekologicznych, ekonomicznych i społecznych skutków obecności tego gatunku, co może być rozpatrywane jako kolejny aspekt praktyczny przedstawionej pracy.
Realizacji zamierzonych celów głównych miały służyć sformułowane poniżej szczegółowe zadania badawcze:
• Określenie udziału czeremchy amerykańskiej w drzewostanach Parku Krajobrazowego „Dolina Jezierzycy".
• Ocena wpływu czynników abiotycznych (właściwości gleby, zacienienie dna lasu) na rozwój populacji Padus serafina.
• Ustalenie zależności pomiędzy składem florystycznym zbiorowisk leśnych a odnawianiem się omawianej rośliny.
•& nbsp; Rozpoznanie składu gatunkowego wrogów naturalnych czeremchy amerykańskiej i ich wpływu na redukcję zielonej masy rośliny.
• Określenie struktury wiekowej populacji P. serotina w różnych typach siedliskowych lasu i o różnym udziale badanego gatunku w podszycie.
• Rozpoznanie czynników wpływających na alokację biomasy osobników P. serotina na podstawie przeprowadzonych badań.
• Ocena wpływu czeremchy amerykańskiej na czynniki glebowe i warunki świetlne w zbiorowiskach zdominowanych przez omawiany gatunek.
• Określenie składu flory stycznego i stosunków fitosocjologicznych w fitocenozach z największym udziałem P. serotina w podszycie.
Analiza wyników uzyskanych w powyższych zadaniach posłużyła weryfikacji postawionych hipotez badawczych.
Książka
-
Autor:
Aleksandra Halarewicz
-
ISBN:
978-83-7717-110-3