Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Stanisława Szczepaniak,
Waga produktu: 0.200 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: PWRiL

Warszawa 2006, wydanie 1, format 140 x 205, objętość 136 str., oprawa miękka
Niezwykle bogata, licząca kilkaset odmian, jest oferta cyklamenu per­skiego popularnie nazywanego fiołkiem alpejskim (Cyclamen persicum Mill.), który jako jedyny gatunek tego rodzaju stosowany jest do dekoracji wnętrz. Kwitnące cyklameny w doniczkach są w sprzedaży nieomal przez cały rok, choć najwięcej w okresie jesienno-zimowym. Kwiaty cięte cyklamenu również znajdują łatwo odbiorców ze względu na trwałość i niską cenę, zwłaszcza zimą.
Chociaż uprawa cyklamenów w Europie ma długą historię, która rozpoczę­ła się w 1620 roku u Morina w Paryżu, nadal znajduje wielu zwolenników. Dzięki intensywnie prowadzonym pracom hodowlanym, zwłaszcza z chwilą otrzymania mieszańców heterozyjnych, od lat siedemdziesiq1ych XX wieku zmieniła się nieomal zupełnie oferta odmian. Cechy nowych odmian wzbudzają zainteresowanie zarówno producentów, jak i odbiorców. Również doskonalone są technologie uprawy, które pozwalają w coraz krótszym czasie wyprodukować bardzo dobrej jakości rośliny, długo utrzymujące trwałość w mieszkaniu. Szacuje się, że rocz­na światowa produkcja wynosi około 300 mln, a w Europie 140-150 mln roślin. Według Flower CounciI of Holland największy udział w produkcji cyklamenów w Europie mają Niemcy (18%), Włochy (17%), Francja (11%) i Holandia (9%). Mniej­sze jest znaczenie Danii (5%), Wielkiej Brytanii (4%) i Belgii (2%). Wielkość produk­cji w pozostałych krajach, wśród których znajduje się Polska, ocenia się na 34% łącznie. Według danych szacunkowych w naszym kraju produkcja wynosi 4 mln doniczek (dla porównania we Włoszech - 27 min), w tym cyklameny wielkokwia­towe (Maxi) stanowią zdecydowaną większość (3 min), a pozostałe grupy mają niewielkie znaczenie (Midi - 200 tyś., Mini - 800 tyś.). Udział odmian ustalonych w krajowej produkcji szacuje się na 10%. Wśród roślin uprawianych w doniczkach do dekoracji wnętrz, oferowanych na giełdach holenderskich, cyklamen zajął w 2005 roku 15. miejsce. Sprzedano 15,1 mln roślin, a wartość obrotu wynosiła 14,5 min euro. Od wielu lat obserwuje się ciągły wzrost obrotów, na przykład, dla porównania, w 1986 było to 9 mln euro. Jednak w tym czasie sprzedaż kalanchoe wzrosła czterokrotnie, a anturium prawie dziesięciokrotnie. Aby zwiększyć zain­teresowanie odbiorców, wzrasta obecnie oferta roślin o różnych typach wzro­stu, o nowych formach kwiatów, nowych kombinacjach barwy czy cyklamenów pachnących. Coraz częściej proponowane są cyklameny do uprawy w pojem­nikach do dekoracji tarasów i balkonów, a także do uprawy w ogrodach. Do uprawy w gruncie, oprócz niektórych odmian cyklamenu perskiego, na nowo odkrywane są inne gatunki cyklamenu. W ofercie bylin produkowanych w wie­lu szkółkach znajdujemy Cyclamen hederifolium i jego odmiany, Cyclamen purpurascens czy Cyclamen coum.

1. Wstęp 2. Charakterystyka gatunku Cyclamen persicum Mill. 3. Zarys hodowli i cechy odmian 4. Historia hodowli i uprawy cyklamenu perskiego w Polsce 5. Wiodące firmy hodowlane i ich odmiany 6. Rozmnażanie 7. Przebieg produkcji cyklamenów Etapy produkcji Termin uprawy i wybór odpowiednich odmian Miejsce i metody uprawy Wybór doniczek do sadzenia roślin 8. Podłoże 9. Nawożenie 10. Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie cyklamenu perskiego Regulowanie temperatury Doświetlanie i cieniowanie Podlewanie i spryskiwanie Rozstawianie doniczek Zastosowanie regulatorów wzrostu 11. Wczesność i przebieg kwitnienia cyklamenów Wczesność kwitnienia Przebieg kwitnienia 12. Uprawa cyklamenów miniaturowych 13. Uprawa cyklamenów na kwiat dęty 14. Cyklameny w mieszkaniu 15. Cyklameny do uprawy w gruncie Odorella - nowy cyklamen ogrodowy 16. Choroby fizjologiczne cyklamenu i przyczyny ich powstawania 17. Ochrona cyklamenów - prof. dr hab. Tadeusz Baranowski Przygotowanie podłoża Przygotowanie obiektu, doniczek, skrzynek Higiena w procesie produkcyjnym Monitoring Sposoby stosowania chemicznych środków ochrony roślin Formy użytkowe chemicznych środków ochrony roślin i sposób przygotowania cieczy użytkowej Przegląd chorób i szkodników Uszkodzenia powodowane przez preparaty chemiczne 18. Literatura

Książka

  • Autor: 

    Stanisława Szczepaniak

  • ISBN: 

    83-09-01829-0

Inne produkty z tej serii: