Wrocław 2005, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 218 str., oprawa miękka
Przewodnik zawiera bogaty materiał z zakresu hydrogeologii inżynierskiej oraz podstaw gruntoznawstwa. Powinien ułatwić studiującemu na kierunku inżynieria środowiska, budownictwo, architektura krajobrazu opanowanie przedmiotów: hydrogeologia, geologia oraz wybranych działów fizjografii dotyczących charakterystyki warunków gruntowo-wodnych. Przedmioty te stanowią podstawę do szeregu przedmiotów kierunkowych i zawodowych takich jak np. mechanika gruntów i fundamentowanie, budownictwo ziemne, budownictwo wodne, odwodnienia budowlane, odwodnienia obszarów rolniczych, gospodarka odpadami. Szczególną uwagę w przewodniku poświęcono: wyznaczeniu podstawowych cech fizycznych i parametrów hydrogeologicznych gruntów, z uwzględnieniem
badań laboratoryjnych i terenowych oraz formuł empirycznych; podstawom obliczeń filtracji ustalonej i nieustalonej wraz z przykładami rozwiązań analitycznych; konstruowaniu siatki hydrodynamicznej i określaniu parametrów przepływu wody w gruncie; oddziaływaniu wody na szkielet gruntowy; ciśnieniu wody w porach, ciśnieniu spływowemu, upłynnieniu gruntów; ocenie zasobów wód podziemnych, przy stosowaniu różnych metod obliczeniowych.
Przewodnik przeznaczony jest zarówno dla studentów jak również dla inżynierów i techników praktyków zajmujących się projektowaniem, realizacją i użytkowaniem obiektów rolniczych i budowlanych oraz wykonywaniem badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa i ochrony środowiska oraz badań budowli ziemnych.
Książka
-
Autor:
Czamara Alicja, Kowalski Jerzy, Molski Tadeusz
-
ISBN:
83-89189-83-6