-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Wrocław 2012, wydanie 2, format 170 x 240, objętość 276 str., oprawa twarda
Po upływie 13 lat od pierwszego wydania podręcznika przedstawiamy jego rozszerzoną i zaktualizowaną wersję. W minionym okresie zmieniły się znacznie treści programowe i standardy nauczania z jednej strony, natomiast z drugiej, nastąpił znaczący postęp w oprzyrządowaniu i sposobie zdobywania oraz przetwarzania danych meteorologicznych. Zwiększył się również zasób dostępnych materiałów z okresów wieloletnich, charakteryzujących warunki klimatyczne Polski. Wiele cennych danych z tego zakresu zawierają podręczniki profesorów Krzysztofa Kożuchowskiego i Alojzego Wosia oraz seria atlasów klimatycznych wydawanych pod redakcją profesora Czesława Koźmińskiego. Niektóre mapy i dane tabelaryczne tam zawarte umieszczono w treści obecnego wydania. Mamy również na względzie zwrócenie uwagi na znaczenie oddziaływania pogody i klimatu na procesy kształtowania i ochrony oraz warunki poprawy stanu środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności inżynierskiej.
Podręcznik składa się z dwóch głównych części: opisu czynników kształtujących pogodę (meteorologia) oraz charakterystyki klimatu Polski na tle głównych typów klimatu Europy wraz z omówieniem zagadnień kształtowania warunków topo-i mikroklimatycznych (klimatologia). Większość treści z zakresu meteorologii jest opracowana z wykorzystaniem podstawowych praw fizycznych dotyczących wymiany masy i energii pomiędzy atmosferą i powierzchnią Ziemi. Ze względu na bardzo zróżnicowany zasób wiedzy studentów wynikający z poziomu i rodzaju ukończonej szkoły średniej (z zakresu matematyki, fizyki, geografii oraz podstaw biologii) niektóre zagadnienia zostały przedstawione w sposób opisowy, z zastosowaniem koniecznych uproszczeń. W tabelach i mapach charakteryzujących warunki klimatyczne Polski nie udało się dotrzymać jednorodności materiałów ilustracyjnych (ten sam okres wieloletni). Zamieszczono więc w podręczniku dane dla najdłuższych z możliwych do uzyskania i dostępnych okresów.
W końcowej części podręcznika dodano zupełnie nowy - w stosunku do poprzedniego wydania - rozdział przedstawiający zagadnienia zmian klimatu w skali globalnej (efekt cieplarniany, przyczyny naturalne i antropogeniczne). Wynika to z jednej strony z aktualności problemu, natomiast z drugiej - z wielu nieporozumień i działań natury politycznej dotyczącej tego zagadnienia. Podręcznik kończy, ilustrowany odpowiednimi tabelami i mapami, rozdział w którym omówiono zmiany klimatu Polski w drugiej połowie XX w.
Autorzy podręcznika składają swoje podziękowania recenzentom konspektu treś ci nowego wydania za ich życzliwe i merytoryczne uwagi, których uwzględnienie pozwoliło na przygotowanie obecnej wersji. Dziękujemy również wszystkim byłym i obecnym pracownikom Katedry Agro- i Hydrometeorologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (obecnie Zakładu w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska), bez których żmudnej i efektywnej pracy przy wykonywaniu obserwacji i pomiarów oraz opracowania ich wyników w Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii UP Wrocław-Swójec nie byłoby możliwe zamieszczenie wielu materiałów w obecnym wydaniu podręcznika.
Książka
-
Autor:
Stanisław Bac,Marian Rojek
-
ISBN:
978-83-7717-112-7