Wrocław 2011, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 113 str., oprawa miękka
"Od momentu pojawienia się na Ziemi organizmy żywe podlegają ciągłym wpływom środowiska, w którym funkcjonują. Związek między nimi a otoczeniem jest nierozerwalny i podlega nieustannym modyfikacjom. Jedną z najważniejszych części tego środowiska jest atmosfera ziemska wraz z całokształtem warunków meteorologicznych. Klimat danego regionu i zmienne czynniki pogodowe w ciągu ewolucji kształtowały rozwój gatunków roślin i zwierząt, a także człowieka. Różnorodność warunków środowiska powietrznego, w tym również natężenia promieniowania słonecznego, spowodowała wykształcenie się odmiennych barw skóry u ludzi. Czynniki meteorologiczne wpływały ponadto na zróżnicowany rozwój cech psychicznych oraz mentalność poszczególnych populacji ludzkich.
Zmiany czynników klimatycznych i pogodowych wymuszają na organizmach żywych, także na ludzkim, fizyczne, fizjologiczne oraz behawioralne dostosowywanie się.
O funkcjonowaniu człowieka i efektywności jego pracy decyduje wiele różnorodnych czynników - psychika, fizjologia, kondycja, czas i miejsce życia, wykonywania zajęć oraz warunki życia i pracy. Wśród tych czynników mieści się szeroko pojęte środowisko funkcjonowania, w którym najważniejsze są aktualne warunki pogodowe i klimat danego regionu. Niezależnie od stopnia rozwoju cywilizacyjnego oraz poziomu technicznego „uzbrojenia" życia człowiek zawsze był, jest i będzie uzależniony od czynników pogodowych i klimatycznych panujących na danym obszarze. Do rozstrzygnięcia pozostaje tylko kwestia, czy dany klimat sprzyja rozwojowi życia, czy też nie oraz jak konkretne czynniki wpływają na organizm ludzki." Ze wstępu
Książka
-
Autor:
Adam Roman
-
ISBN:
978-83-7717-059-5