Wrocław 2013, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 155 str., oprawa miękka
Wciąż postępujące usamodzielnianie się i wzrost znaczenia regionów dla organizacji życia gospodarczego wskazują na konieczność szczegółowego rozpatrywania zachodzących w nich procesów rozwojowych. Jednym z motorów rozwoju regionu jest środowisko przyrodnicze i zasoby lokalnego ekosystemu. Ponieważ zasoby te nie są nieskończone, konieczne jest śledzenie tempa ich zużywania, zdolności do odnawiania się, a także prawidłowości procesów samoregulacji zachodzących w środowisku. W tym kontekście istotne jest równoważenie rozwoju - dążenie do równego traktowania celów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych.
Publikacja stanowi próbę ujęcia problematyki rozwoju regionalnego ze szczególnym uwzględnieniem walorów środowiska naturalnego. Inspiracją do przyjętej koncepcji pracy były obserwowane konflikty przestrzenne związane z obszarami prawnie chronionymi, wciąż popularna tendencja utożsamiania obszarów chronionych z czynnikiem blokującym rozwój oraz - stanowiące przeciwwagę - przemiany w postrzeganiu zasobów ekosystemów i ich roli w wyznaczaniu kierunków rozwoju. W związku z powyższym dążono do wyeksponowania znaczenia zasobów naturalnych dla rozwoju regionu i jakości życia człowieka.
W pracy podjęto próbę charakterystyki roli obszarów chronionych w rozwoju regionu oraz opisu mechanizmu procesów rozwojowych zachodzących w regionie, a także określenia wpływu środowiska naturalnego na wspomniane procesy. Zbadano kwestię rozwoju regionalnego jako procesu złożonego, dla którego szczególne znaczenie ma wielowymiarowo postrzegana przestrzeń i będący elementem przyrody człowiek. Starano się określić, czy zasoby ś rodowiska naturalnego oraz obszary chronione wywierają wpływ na kierunek rozwoju regionu. Dodatkowo próbowano dowieść, że regiony, których część powierzchni objęto ochroną prawną, nie są tożsame z regionami zacofanymi, a wyeksponowanie unikatowych zasobów naturalnych może stanowić element marketingu terytorialnego.
Praca składa się z trzech części - pierwszej poświęconej zagadnieniom rozwoju regionalnego, drugiej określającej rolę środowiska naturalnego w rozwoju regionalnym oraz ostatniej trzeciej poruszającej kwestię obszarów chronionych w strukturze funkcjonalno- -przestrzennej regionów.
Książka
-
Autor:
Alina Kulczyk-Dynowska
-
ISBN:
978-83-7717-160-8