Znajomość owadów w naszym społeczeństwie jest skromna. Mało jest książek i czasopism dotyczących tych zwierząt, a przecież owady towarzyszą nam we wszystkich środowiskach, w różnych życiowych sytuacjach. W Polsce znanych jest około 26000 gatunków owadów, każdy występuje w milionach egzemplarzy, niektóre nawet w miliardach. Występują one powszechnie w powietrzu, glebie, wodzie, na roślinach, a także na innych zwierzętach lub też żyją w nich. Są na kuli ziemskiej już ponad 350 milionów lat, podczas gdy człowiek pojawił się nie dawniej niż 1-2 miliony lat temu.
Owady odgrywają w życiu człowieka bardzo ważną rolę - sąjego sprzymierzeńcami lub wrogami. Jedne lubimy, więc chronimy, nawet importujemy z odległych krain, a innymi się brzydzimy i zwalczamy je. Niektóre z nich są bezpośrednią lub pośrednią przyczyną strat powodowanych w czasie produkcji i przechowywania żywności - zjadają rośliny uprawne i produkty spożywcze, zanieczyszczają je, zagrzewają, infekują mikroorganizmami. Inne niepokoją nas swoją obecnością - drażnią, żądlą, wysysają krew, są wektorami groźnych chorób ludzi i zwierząt domowych. Owady bywały nawet pośrednią przyczyną przegranych i wygranych wojen i miały istotny wpływ na historię ludzkości.
Obserwując życie owadów, jesteśmy często zafascynowani wspaniałymi ewolucyjnymi przystosowaniami: zapobiegliwością, pracowitością, czystością, dobrą organizacją w ich społeczeństwach, bardzo dobrym przystosowaniem się do środowiska, niekiedy nawet do warunków bardzo niekorzystnych. Równocześnie obserwujemy u nich częste wypadki różnych form pasożytnictwa, a także zjawiska, które moglibyśmy przyrównać do terroryzmu, kanibalizmu, piractwa, kłusownictwa, narkomanii i niewolnictwa, tyranii, poligamii, prostytucji, homoseksualizmu, kidnapingu. Mrówki trzech żyjących w Polsce gatunków praktykują niewolnictwo.
Przy różnych okazjach szczycimy się naszymi osiągnięciami, tymczasem owady już od milionów lat wiele z nich powszechnie wykorzystują. Oto przykłady:
Organizowanie społeczeństw z wykorzystaniem kast (królowa, robotnice, trutnie, żołnierze). Budowa skomplikowanych gniazd - mrowiska, termitiery z zastosowaniem klimatyzacji. Termity, mrówki i pszczoły doskonale klimatyzują swoje gniazda i regulują.
Książka
-
Autor:
Jan Boczek
-
Format:
170 x 240 mm
-
ISBN:
83-7274-023-2
-
Liczba stron:
199
-
Oprawa:
Miękka
-
Rok wydania:
2001