Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Jan Boczek,
Waga produktu: 0.500 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
Wysyłka od: 10.50 PLN
Wydawca: SGGW
Znajomość owadów w naszym społeczeństwie jest skromna. Mało jest książek i czasopism dotyczących tych zwierząt, a przecież owady towarzyszą nam we wszystkich środowiskach, w różnych życiowych sytuacjach. W Polsce znanych jest około 26000 gatunków owadów, każdy występuje w milionach egzemplarzy, niektóre nawet w miliardach. Występują one powszechnie w powietrzu, glebie, wodzie, na roślinach, a także na innych zwierzętach lub też żyją w nich. Są na kuli ziemskiej już ponad 350 milionów lat, podczas gdy człowiek pojawił się nie dawniej niż 1-2 miliony lat temu.
Owady odgrywają w życiu człowieka bardzo ważną rolę - sąjego sprzymierzeńcami lub wrogami. Jedne lubimy, więc chronimy, nawet importujemy z odległych krain, a innymi się brzydzimy i zwalczamy je. Niektóre z nich są bezpośrednią lub pośrednią przyczyną strat powodowanych w czasie produkcji i przechowywania żywności - zjadają rośliny uprawne i produkty spożywcze, zanieczyszczają je, zagrzewają, infekują mikroorganizmami. Inne niepokoją nas swoją obecnością - drażnią, żądlą, wysysają krew, są wektorami groźnych chorób ludzi i zwierząt domowych. Owady bywały nawet pośrednią przyczyną przegranych i wygranych wojen i miały istotny wpływ na historię ludzkości.
Obserwując życie owadów, jesteśmy często zafascynowani wspaniałymi ewolucyjnymi przystosowaniami: zapobiegliwością, pracowitością, czystością, dobrą organizacją w ich społeczeństwach, bardzo dobrym przystosowaniem się do środowiska, niekiedy nawet do warunków bardzo niekorzystnych. Równocześnie obserwujemy u nich częste wypadki różnych form pasożytnictwa, a także zjawiska, które moglibyśmy przyrównać do terroryzmu, kanibalizmu, piractwa, kłusownictwa, narkomanii i niewolnictwa, tyranii, poligamii, prostytucji, homoseksualizmu, kidnapingu. Mrówki trzech żyjących w Polsce gatunków praktykują niewolnictwo.
Przy różnych okazjach szczycimy się naszymi osiągnięciami, tymczasem owady już od milionów lat wiele z nich powszechnie wykorzystują. Oto przykłady:
Organizowanie społeczeństw z wykorzystaniem kast (królowa, robotnice, trutnie, żołnierze). Budowa skomplikowanych gniazd - mrowiska, termitiery z zastosowaniem klimatyzacji. Termity, mrówki i pszczoły doskonale klimatyzują swoje gniazda i regulują.
1. ODROBINĘ HISTORII 2. WIADOMOŚCI OGÓLNE O OWADACH 2.1. Liczebność, wielkość i rozprzestrzenienie 2.2. Przystosowania owadów do życia 2.3. Rozmnażanie się i rozwój owadów 2.4. Determinacja pici u owadów 3. ZACHOWANIE SIĘ OWADÓW 3.1. Porozumiewanie się 3.1.1. Głosy 3.1.2. Światło 3.1.3. Informatory chemiczne owadów 3.2. Przemieszczanie się i loty owadów 3.3. Pokarm owadów i jego zdobywanie 3.4. Zachowanie się związane z rozmnażaniem 3.4.1. Kojarzenie się 3.4.2. Opieka nad potomstwem 3.5. Mechanizmy obronne owadów 4. ZNACZENIE OWADÓW DLA CZŁOWIEKA 4.1. Owady jako nasi sprzymierzeńcy 4.1.1. Owady jako pokarm dla ludzi i zwierząt 4.1.2. Produkty uzyskiwane od owadów 4.1.3. Zapylanie roślin 4.1.4. Owady jako służba sanitarna 4.1.5. Owady jako pasożyty i drapieżcę owadów szkodliwych oraz jako nasi sprzymierzeńcy w walce z chwastami 4.1.6. Inne przykłady wykorzystywania owadów przez człowieka 4.2. Owady – wrogowie człowieka 4.2.1. Owady drażnią swoją obecnością 4.2.2. Owady roślinożerne i ich znaczenie gospodarcze 4.2.3. Alergiczne i toksyczne oddziaływanie stawonogów na człowieka 4.2.4. Owady jako wektory chorób człowieka i zwierząt domowych 5. ZWALCZANIE OWADÓW 5.1. Kwarantanna roślin 5.2. Metody mechaniczne i fizyczne 5.3. Metody agrotechniczne 5.4. Metody genetyczne 5.5. Metody biotechniczne 5.6. Odporność roślin na szkodniki, a gospodarzy na pasożyty 5.7. Walka biologiczna 5.8. Metoda chemiczna zwalczania owadów 5.9. Metoda integrowana LITERATURA POMOCNICZA

Książka

 • Autor: 

  Jan Boczek

 • Format: 

  170 x 240 mm

 • ISBN: 

  83-7274-023-2

 • Liczba stron: 

  199

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Rok wydania: 

  2001

Inne produkty z tej serii: