Warszawa 2012, wydanie 1, format 170 x 240, objętość 224 str., oprawa miękka
Odczuwalny w Europie Środkowej, m.in. w Polsce, deficyt drewna krajowego jest rekompensowany importem drewna gatunków egzotycznych. Wzrastający z roku na rok popyt na atrakcyjne wizualnie wyroby z drewna tropikalnego skutkuje poszerzeniem ofert handlowych. Mimo rosnącego udziału w rynku, wiedza na temat drewna gatunków tropikalnych w dalszym ciągu jest daleko niewystarczająca i często ogranicza się jedynie do prezentacji długiej listy proponowanych rodzajów. Brak zwartego polskojęzycznego opracowania na temat budowy, właściwości i zastosowania drewna egzotycznego ma uzupełnić niniejsze opracowanie.
Skrypt składa się z dwóch części. Pierwsza stanowi zbiór informacji dotyczących zasobów drzewnych świata i pozyskania drewna egzotycznego oraz jego nazewnictwa, a także międzynarodowej wymiany handlowej. Pomocne mogą okazać się także dane na temat źródeł profesjonalnej informacji o drewnie tropikalnym obecnym na rynkach światowych. W części tej przedstawiono również zagadnienia budowy anatomicznej drewna, w tym mikroskopowej, istotnej przy rozpoznawaniu makroskopowym poszczególnych gatunków. Kolejny rozdział to skrótowy opis właściwości fizycznych i mechanicznych drewna egzotycznego oraz jego obróbki i zastosowania.
Części drugiej, w której zamieszczono dane na temat kilkudziesięciu gatunków oraz rodzajów drewna egzotycznego sprzedawanego i użytkowanego w Polsce, nadano formę atlasu. Wszystkie opisy zostały wykonane na podstawie informacji zawartych w atlasach drzewnych, a przede wszystkim na podstawie wieloletnich badań prowadzonych na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Każdy z opisów (karty drewna) zawiera szczegółowe dane na temat nazewnictwa, pochodzenia, budowy drzew i pozyskiwanego z nich drewna. Wiadomości te wzbogaca zestawienie danych dotyczących właściwości fizycznych i mechanicznych drewna oraz jego zastosowania w krajach pozyskania i w Polsce.
Uzupełnieniem drugiej części są obrazy makroskopowe i mikroskopowe omawianych gatunków i rodzajów drewna, stanowiące istotną pomoc w nauce rozpoznawania i identyfikacji, zamieszczone w postaci kolorowych tablic na końcu książki.
Książka Drewno Egzotyczne - Rozpoznawanie, Właściwości, Zastosowanie przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów kierunku technologia drewna, realizujących przedmiot nauka o drewnie egzotycznym. Jednak biorąc pod uwagę zawartość opracowania, należy stwierdzić, że jest ono przydatne także dla studentów wydziałów leśnych, jak również architektów wnętrz, inwestorów, kadry kierowniczej zakładów drzewnych i handlowców z branży drzewnej oraz stolarzy i pracowników zakładów konserwatorskich.
Książka
-
Autor:
Agnieszka Jankowska, Paweł Kozakiewicz, Magdalena Szczęsna
-
ISBN:
978-83-7583-346-1