Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Ewa Jaworska,Małgorzata kaczmar,
Waga produktu: 0.400 kg
EAN: 9788377170748
Wysyłka od: 9.90 PLN

Ocalić od zapomnienia ten czas i tych ludzi Wspomnienia o profesorach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Wrocław 2011, wydanie 1, format 130 x 205, objętość 311 str., oprawa miękka

Pomysł na spisanie wspomnień o dawnych profesorach i mistrzach zrodził się chyba w kilku głowach naraz. Tak to bywa z dobrymi pomysłami, że na wszelki wypadek kiełkują w kil¬ku miejscach, zanim zostaną urzeczywistnione. W każdym ra¬zie pan rektor, prof. Roman Kołacz wypowiedział myśl o wy¬daniu wspomnień 22 stycznia 2010 r. Datę mogę wskazać dokładnie, ponieważ w kalendarzu z tego roku mam pod nią notatkę służbową, zresztą od tego dnia i tej rozmowy rozszerzył się zakres zadań powierzanych wydawnictwu uczelnianemu, co dodatkowo utrwaliło ostatnie dni stycznia w pamięci. No więc pomysł został wypowiedziany, a nawet trochę przedyskutowany, ale później przykryła go masa innych zajęć. Przypomniał o sobie rok później, kiedy Koncertem Noworocznym 14 stycznia 2011 r. zainaugurowany został jubileusz 60-lecia uczelni. Wtedy okazało się, że podobną ideę miały również panie Maria Wanke-Jerie — dyrektor Biura Informacji i Promocji oraz Małgorzata Wanke-Jakubowska - rzecznik prasowy uczelni, przynosząc rektorowi książkę opublikowaną z okazji jubileuszu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak widać, jubileusze sprzyjają ciekawym przedsięwzięciom, które w innych okolicznościach odkłada się na później. W każdym razie rektor do rozmowy sprzed roku wrócił, a niżej podpisana została zmobilizowana do działania i zaprosiła do współpracy dziennikarkę Małgorzatę Kaczmar.

Zabierając się do pracy, wyobrażałyśmy sobie tę książkę: o kim i o czym ona będzie, jaki zdobędziemy materiał i jak ułoży się narracja. Przeprowadzane rozmowy, gromadzone i analizowane wspomnienia zmieniły kilka razy koncepcję książki. Ze wspomnień wyłaniały się postacie profesorów - wyraziste osobowości o wybitnej inteligencji, ludzie pełni pasji i życzliwości, których nawet bardzo ludzkie niedoskonałości były pociągające...

Nie pytałyśmy o szczegółowe koleje życia, kariery czy rozwoju naukowego - opracowanie biografii wymaga zupełnie innego podejścia metodologicznego, innych źródeł itd. Natomiast chciałyśmy wiedzieć, jacy byli Konopiński, Bać, Ol-brycht, Szczudłowski i inni. Interesowało nas zarejestrowanie tego, co ulotne - osobistych wspomnień i wrażeń. Jeden z na¬szych rozmówców, docent Donat Dejas powiedział na wstępie: „O tym się nigdy nie pisze, bo to właściwie życie codzienne" -o tym właśnie chciałyśmy napisać, mając świadomość, że będzie to obraz odtwarzany przez naszych rozmówców po wielu latach. Obraz niepełny. Relacje te, choć nacechowane nieuniknionym subiektywizmem, niewątpliwie utrwalają cząstkę dziejów uczelni.
Tworząc tę książkę, zastanawiałyśmy się nad tym, kim jest Mistrz. Otóż, jest to osoba, która nie tylko ma wiedzę i umiejętności, ale jak magnes przyciąga do siebie uczniów, dając im cząstkę siebie. Nasi rozmówcy opowiadali o swoich Mistrzach, choć byłyśmy świadome, że w wielu wypadkach sami są nimi od dawna. Zresztą wspomnienia nie pozostawały oderwane od współczesności. Wywoływały refleksję o zaszczepionych wartościach i ideach, które przekazuje się dalej, choć w zmienionych warunkach. Niewątpliwie bohaterami tej książki są zarówno ci, o których opowiadano, jak i ci, którzy opowiadali.
Jedną z pierwszych osób, którą poprosiłam o wywiad, za pośrednictwem pani profesor Bożeny Obmińskiej-Mrukowicz, był profesor Tadeusz Garbuliński. Miał 91 lat, a cztery miesiące wcześniej, w październiku, brał udział w obchodach 65. rocznicy powstania Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. W styczniu nie zgodził się na rozmowę, przekładając ją na czas, kiedy poczuje się lepiej. Niestety, nie zdążyliśmy się spotkać. Odszedł 22 lutego 2011 r.

Większość rozmów została przez nas nagrana i zarchiwizowana. Poszczególne fragmenty, z których składa się niniejsza książka, napisałyśmy na podstawie przesłuchiwanych nagrań. Kilka tekstów nasi rozmówcy przygotowali osobiście i te zostały pod¬pisane ich nazwiskami.

Nie ma w tej książce wszystkich, którzy powinni w niej być. Nie do wszystkich osób udało nam się dotrzeć i nie o wszystkich napisać, wierząc, że książka ta to dopiero początek wspaniałej przygody, jaką jest zbieranie wspomnień i doświadczeń ludzi związanych z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Wszystkim naszym rozmówcom bardzo dziękujemy za ich wspomnienia i fotografie oraz za ich cierpliwość i zaufanie. Słowa podziękowania kierujemy również do prof. Romana Kołacza Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który był inicjatorem powstania tej książki.
Ewa Jaworska

Książka

  • Autor: 

    Ewa Jaworska,Małgorzata kaczmar

  • ISBN: 

    978-83-7717-074-8

Inne produkty z tej serii: