-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Wrocław 2005, wydanie 1, format 165 x 235, objętość 113 str., oprawa miękka
Katalizowane przez enzymy (biokatalizatory) reakcje chemiczne, w których na-stępuje przekształcenie określonego(nych) fragmentu(ów) substratu noszą nazwę bio-transformacji.
Biotransformacje stosowane są przede wszystkim do otrzymania produktów enancjomerycznie czystych oraz związków niedostępnych lub trudno dostępnych na drodze klasycznej syntezy chemicznej. Znane przykłady praktycznego zastosowania biokatalizatorów dotyczą w przeważającej części (80%) trzech typów reakcji: hydrolizy, redukcji grupy karbonylowej i hydroksylacji.
Wprowadzenie biotransformacji, w miejsce syntezy chemicznej, jest ekonomicz-nie opłacalne szczególnie wtedy, gdy zastępuje ona przekształcenie zachodzące w wie-loetapowym procesie. Dodatkowo ich atutem jest to, że są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ponieważ powstające w nich odpady są łatwo degradowalne.
Syntetyczne znaczenie reakcji enzymatycznych bazuje na chiralnej budowie en-zymów, która indukuje stereospecyficzność reakcji enzymatycznych, w wyniku czego możliwe jest uzyskanie optycznie czynnych produktów. Związki takie stanowią przewa¬żającą część (89% w 2002 r.) produktów biotransformacji.
Biotransformacje mają różnorodne zastosowanie w syntezie. Są wykorzystywane do otrzymania pożądanego produktu (rys. l.la) lub stanowią kluczowy etap asymetrycznej syntezy (rys. l.lb). Na przykład w wyniku podstawienia, w insulinie świni, C-terminalnej alaniny treoniną otrzymuje się produkt identyczny z insuliną ludzką, a regio-i diasteroselektywna redukcja cyklicznego triketonu jest podstawą efektywnej syntezy estronu.
Książka
-
Autor:
Teresa Kołek,Agnieszka Bartmańska
-
ISBN:
83-89189-79-8