Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: , Kotecki Andrzej, Szulc Tadeusz, Tyszkiewicz Jakub
Waga produktu: 2.300 kg
EAN: 9788377170588
Wysyłka od: 9.90 PLN

Wrocław 2011, wydanie 2, format 230 x 280 , objętość 752 str., oprawa twarda

Szanowni Państwo! W 2011 roku Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Jako Wyższa Szkoła Rolnicza został powołany uchwałą Rady Ministrów w 1951 r., następnie -w 1972 r. - został przemianowany na Akademię Rolniczą, stając się wreszcie, w 2006 r., uniwersytetem. Zmiany nazwy odzwierciedlały kierunki rozwoju Uczelni i coraz wyższą jej rangę.

Skomplikowane losy ludzi l państwowych granic po drugiej wojnie światowej przyczyniły się do tego, że dwie polskie uczelnie pod jedną nazwą Uniwersytet i Politechnika we Wrocławiu rozpoczęły działalność w 1945 r. na gruzach doszczętnie zniszczonego miasta. Inaugurując rok akademicki, rektor prof. Jan Kulczyński stwierdził: Jesteśmy materialnymi spadkobiercami ruin niemieckiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, a duchowymi spadkobiercami kresowej kultury lwowskiej". Wyższe uczelnie w powojennym Wrocławiu do życia budziła właśnie lwowska profesura, z wielką energią i poświęceniem, przywożąc z Kresów Wschodnich zwyczaje akademickie, niezwykły potencjał intelektualny i twórczy, a także swoją własną legendę. Niewątpliwie,pozostajemy ich dłużnikami. Jednak 60 lat istnienia Uczelni to czas dwóch pokoleń, przez który udało nam się stworzyć we Wrocławiu nową jakość i tradycję akademicką.

Na pierwszej polskiej Uczelni we Wrocławiu już w 1945 r. otwarte zostały dwa wydziały - Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Wydział Rolniczy (obecnie Przyrodniczo-Technologiczny), które stały się podstawą do wyodrębnienia osobnej Uczelni. W1951 r powołane zostały wydziały Zootechniczny i Melioracji, a w 1977 roku Wydział Nauk o Żywności. Dziś Uczelnię tworzy pięć wydziałów, na których kształci się około 11 tysięcy studentów. Wiedzę i umiejętności przekazuje jej około 700 nauczycieli akademickich, w tym dwustu profesorów.

Obchodząc rocznicę 60-lecia podhasłem: „2. myślą o przyszłości", nawiązujemy do wyzwań XXI w., zarówno tych, jakie stoją przed polską nauką - a jest ich wiele - ochrona środowiska, nowe źródła energii, stan polskiego i światowego rolnictwa oraz hodowli zwierząt, problemy wytwarzania i przetwarzania żywności, ludzkiego zdrowia..., jak i tych dotyczących edukacji na poziomie wyższym, która absolwentom umożliwi odnalezienie się na rynku pracy i pozwoli na satysfakcję z ukończonych studiów.

Oddając w Państwa ręce drugie wydanie „Dziejów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu", książki będącej wyrazem szacunku przede wszystkim dla ludzi, którzy tę Uczelnię tworzyli oraz którzy poświęcili i nadal poświęcają jej swoje życie, chciałbym przytoczyć znamienne słowa prof. Tadeusza Kotarbińskiego:„Uczony fizyk lub matematyk jest, bądź co bądź, równie uczonym, jak jest uczonym uczony historyk literatury. Uczoność w dwóch różnych dziedzinach jest przecież uczonością i czymkolwiek kto chce być w nauce rozwiniętej, jej musi składać liczne hekatomby. Ona zaś'— to przede wszystkim ogrom, ogrom i tradycja, ogrom tradycji".
Roman Kołacz Rektor

Książka

  • ISBN: 

    978-83-7717-058-8

  • Redaktor: 

    Kotecki Andrzej, Szulc Tadeusz, Tyszkiewicz Jakub

Inne produkty z tej serii: