Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Michał Piątek
Waga produktu: 0.33 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788394054373
Wysyłka od: 9.00 PLN

W dyskusjach prowadzonych przez specjalistów zajmujących się pszczelarstwem często przejawia się motyw niedostatku czy wręcz braku profesjonalizmu w kierowaniu pasiekami prowadzonymi na terenie naszego kraju.

Trzeba przyznać, że faktycznie sporo można w tym względzie zmienić. Gospodarstwo pasieczne, zupełnie jak sadownicze czy warzywnicze, jest miejscem, gdzie realizuje się pewne projekty. Przyjmowane są założenia, budżety.

Bez względu na rozmiar pasieki gospodarkę pasieczną można prowadzić lepiej, w oparciu o nowocześniejsze metody i sprzęt.

Jest kilka kryteriów, które definiują profesjonalizm pszczelarza. Ich spełnienie sprawia, że efekty prowadzonej działalności są okazalsze.

Wszystkie z nich w sposób niezwykle interesujący, charakterystyczny dla autora, opisano w książce.

... Obrazowi pszczelarstwa w Polsce poświęcam pierwszy rozdział. W drugim omówione zostaną zasady organizacji pasieki towarowej. Zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z wyznaczaniem głównego, stacjonarnego pasieczyska, wyborem odpowiedniego typu ula, dobrem najodpowiedniejszej do warunków i pożytków rasy i linii pszczół, sprzętu i infrastruktury pszczelarskiej.

Kolejne fragmenty to porady pasieczne podzielone na pory roku. Omawianie działań zaczyna się od tych prowadzonych na dobę przed głównym oblotem wiosennym, a kończy na zimowych inwestycjach w umiejętności i wiedzę samego pszczelarza, rozwijania jego profesjonalizmu.

Zupełnym novum na gruncie krajowej literatury pszczelarskiej jest rozdział poświęcony prezentacji kilku pasiek towarowych zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Fragment ten pozwala na podejrzenie zasad działalności, wykonywanych czynności i sposobów planowania w dobrze zarządzanych pasiekach uchodzących za duże w warunkach naszego kraju.

Najmniejsza z omawianych jednostek ma ponad 80 rodzin pszczelich, największa w kulminacyjnym momencie dysponowała 1000 zasiedlonymi ulami. Wierzę, że będą to inspirujące przykłady. Korzystając z okazji, chcę podziękować wszystkim właścicielom pasiek, którzy zgodzili się podzielić doświadczeniami i spostrzeżeniami.

W naszym środowisku pokutuje niestety wciąż przeświadczenie o tym, że zdobytą wiedzę trzeba koniecznie zachować dla siebie, nie dzielić się z nikim, uczynić z niej przewagę konkurencyjną. Cieszę się, że znalazło się grono profesjonalistów, którzy odrzucili to podejście i zaprezentowali swoje metody prowadzenia gospodarki pasiecznej.

Skorzystają na tym wszyscy właściciele pasiek mniejszych i większych. To właśnie jest głównym celem niniejszego podręcznika. Tego wszystkim czytelnikom bardzo gorąco życzę.

                         ... ze Wstępu

Spis treści:

Wstęp
Pszczelarstwo w Polsce. Rys historyczny i tradycje.
Pszczelarstwo w Polsce. Uwarunkowania rozwoju polskiego pszczelarstwa
Pszczelarstwo w Polsce. Formy konsolidacji i współdziałania. Pszczelnictwo.
Pszczelarstwo w Polsce. Uregulowania prawne
Organizacja pasieki towarowej
Wiosenna inauguracja sezonu
Letnie żniwa
Jesienne przygotowania do nowego sezonu
Wykorzystanie zimy
Przykłady pasiek towarowych
Bibliografia

Książka

  • Autor: 

    Michał Piątek

  • Format: 

    145 x 205

  • ISBN: 

    978-83-940543-7-3

  • Liczba stron: 

    200

  • Oprawa: 

    miękka

  • Rok wydania: 

    2018

  • Wydanie: 

    1

Inne produkty z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...