Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Madej Janusz A., Houszka Marek, Nowak Marcin, Dzimira Stanisław, Kapuśniak Violetta,
Waga produktu: 0.260 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788377171004
Wysyłka od: 9.00 PLN

    Śmierć (mors) jest następstwem życia. Już w starożytności Seneka twierdził, że „człowiek nie dlatego umiera, że choruje, ale dlatego, że żyje". Organizm po śmierci ulega rozkładowi na składniki chemiczne będące podstawą życia dla innych, nowych organizmów. Śmierć jest procesem wieloetapowym, w którym wyróżnia się agonię, śmierć kliniczną oraz śmierć biologiczną. Agonia to proces, który z reguły poprzedza śmierć i manifestuje się upośledzeniem czynności układu krążenia i oddychania. Przedłużanie się tego procesu nosi miano śmierci pozornej, czyli letargu. Śmierć kliniczna z kolei charakteryzuje się zatrzymaniem czynności obu ww. układów i utratą świadomości. Jeżeli mózg nie podejmie funkcji w ciągu 3-6 min, dochodzi w nim do nieodwracalnych zmian. Ostatni etap to śmierć biologiczna, czyli śmierć komórek organizmu, która następuje w różnym czasie i uzależniona jest od przyczyny śmierci oraz od środowiska, w jakim znajdują się zwłoki.
     Badaniem przyczyn, mechanizmów i skutków chorób zajmuje się patologia. Ważnym jej działem jest patomorfologia, czyli anatomia patologiczna, opisująca zmiany morfologiczne w tkankach powstające w trakcie trwania choroby. Patomorfologia zajmuje się makroskopowym badaniem narządów podczas sekcji zwłok oraz mikroskopowym badaniem wycinków zmienionych tkanek.
    Niniejszy przewodnik do ćwiczeń przeznaczony jest dla studentów medycyny weterynaryjnej, a także może być wykorzystany przez lekarzy weterynarii. Stanowi on próbę przedstawienia w zwięzły sposób zarówno skomplikowanej techniki sekcyjnej, jak również pisania protokołu sekcyjnego. Mamy nadzieję, że wspomniany przewodnik do ćwiczeń z zakresu techniki sekcyjnej, po raz pierwszy wydany w kraju w kolorze m.in. dzięki fachowej pomocy Redakcji, spotka się z życzliwym przyjęciem Czytelników.

     Skrypt ten to obowiązkowa pozycja dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej. Przedstawia w niezwykle zwięzły i przystępny sposób skomplikowaną technikę sekcyjną. Znajdują się w nim między innymi opisy zmian anatomopatologicznych, planu badania sekcyjnego, opisy przebiegu oględzin zwłok. Autorzy opisują cel i sposób tworzenia protokołu sekcji i protokołu badania. Publikacja zawiera słownik podstawowych nazw łacińskich używanych w trakcie sporządzania protokołu oraz charakterystykę badań histopatologicznych, mikrobiologicznych, biopsyjnych i innych.

1. WSTĘP 2. PROSEKTORIUM 3. NARZĘDZIA SEKCYJNE 4. TECHNIKA WYKONYWANIA SEKCJI 4.1. Opisywanie zmian anatomopatologicznych 4.2. Przygotowanie zwłok do sekcji 4.3. Plan badania sekcyjnego 4.4. Badanie (oględziny) zewnętrzne zwłok 4.4.1. Znamiona śmierci 4.5. Badanie (oględziny) wewnętrzne zwłok 5. PROTOKÓŁ SEKCJI 5.1. Cel i sposób pisania protokołu sekcji i protokołu badania 5.2. Wzory protokołu sekcji i protokołu badania 5.3. Słownik podstawowych nazw łacińskich używanych w trakcie sporządzania protokołu sekcyjnego i protokołu badania 6. TECHNIKA BADAŃ HISTOPATOLOGICZNYCH 7. TECHNIKA BADAŃ MIKROBIOLOGICZNYCH 8. TECHNIKA BADAŃ BIOPSYJNYCH 9. TECHNIKA BADAŃ MIKROSKOPOWO-ELEKTRONOWYCH 10. TECHNIKA CYTOMETRII PRZEPŁYWOWEJ 11. KOMPUTEROWA ANALIZ A OBRAZÓW MIKROSKOPOWYCH 12. WZORY PISM PRZEWODNICH FOTOGRAFIE

Książka

  • Autor: 

    Madej Janusz A., Houszka Marek, Nowak Marcin, Dzimira Stanisław, Kapuśniak Violetta

  • Format: 

    165 x 235

  • ISBN: 

    978-83-7717-100-4

  • Liczba stron: 

    142

  • Oprawa: 

    miękka

  • Rok wydania: 

    2012

  • Wydanie: 

    3

Inne produkty z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...