Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Augustyn Mika,
Waga produktu: 0.600 kg
Wysyłka od: 10.50 PLN
Wydawca: PWRiL

Warszawa 2006, wydanie 1, format 160 x 220, objętość 192 str., oprawa twarda
Cięcie drzew i krzewów owocowych jest nie­rozerwalnie związane z racjonalną pielęgna­cją roślin sadowniczych. Ma ono kilka celów.
Po posadzeniu drzewa i krzewy przyci­namy, aby łatwiej się przyjęły. W czasie przesadzania roślin ze szkółki do sadu 4/5 systemu korzeniowego zostaje odcięte. Przy­cięcie pędów przywraca równowagę między systemem korzeniowym a częścią nadziem­ną; ogranicza nadmierną transpirację, uła­twia przyjęcie się roślin i ich wzrost.
W pierwszych latach po posadzeniu roślin wykonuje się cięcie formujące, które ma na celu nadanie roślinom odpowiedniego kształtu. Dawniej formowano korony drzew owocowych wyłącznie za pomocą cięcia. Kiedy się okazało, że cięcie opóźnia owoco­wanie, zaczęto formować korony przez przy­ginanie pędów. W sadach intensywnych przyginanie pędów jest obecnie podstawo­wym zabiegiem formującym, cięcie - tylko uzupełniającym.
Niektóre formy drzew, np. szpalerową lub wrzecionową, można uzyskać wyłącznie dzięki przyginaniu pędów i słabemu cięciu. W sadach towarowych, gdzie wczesne wchodzenie drzew w okres owocowania jest bardzo ważne, nie wyprowadza się takich form, które wymagają intensywnego cięcia. Cięcie formujące znajduje obecnie większe zastosowanie w ogródkach przydomowych i na działkach, przy formowaniu sztucznych koron.
Po wejściu w okres owocowania co­roczne cięcie drzew i krzewów staje się ko­niecznością. Ma ono na celu regulowanie wzrostu i owocowania. Za pomocą cięcia utrzymujemy odpowiednie rozmiary i za­gęszczenie koron drzew i krzewów. W sa­dach złożonych z drzew silnie rosnących ko­nieczne jest cięcie ograniczające wysokość i rozpiętość koron. Drzewa zbyt wysokie trudno skutecznie opryskiwać, a zbiór owo­ców jest uciążliwy i mało wydajny. Rozpię­tość koron musi umożliwiać swobodny prze­jazd ciągnika i maszyn towarzyszących.
Cięcie przerzedzające i odmładzają­ce korony ma na celu uzyskanie owoców dorodnych, w pełni wyrośniętych i wybarwionych. Przeciwdziała więc, w miarę sta­rzenia się drzew i krzewów, tendencji do wy­dawania nadmiernej ilości owoców, niestety, bardzo drobnych. Zmniejszenie liczby kwia­tów i zawiązków owocowych pozwala na do­rośniecie pozostałych owoców do wielkości charakterystycznej dla danej odmiany. Cię­cie sprzyja również regularnemu owoco­waniu.

Wstęp Budowa drzewa owocowego Wpływ cięcia na procesy Życiowe drzew i krzewów Zabiegi uzupełniające cięcie Systemy cięcia Terminy, technika i organizacja cięcia Formy koron Sposoby formowania i cięcia drzew w sadach towarowych Formowanie i cięcie brzoskwini Formowanie i cięcie moreli Cięcie jabłoni w starych sadach Cięcie zaniedbanych jabłoni i grusz Cięcie orzecha włoskiego Formowanie i cięcie leszczyny Cięcie drzew przeszczepianych Cięcie drzew przemarzniętych Żywe wiązania Formowanie i cięcie drzew karłowych spotykane w ogrodach amatorskich Cięcie krzewów owocowych

Książka

  • Autor: 

    Augustyn Mika

  • ISBN: 

    83-09-01000-1

Inne produkty z tej serii: