Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Jerzy Marek,
Waga produktu: 0.440 kg
Wysyłka od: 10.50 PLN
Wydawca: PWRiL

Warszawa 2006, wydanie 1, format 145 x 205, objętość 336 str., oprawa miękka

Można się z niej dowiedzieć, między innymi, o wprowadzanych technologiach, obniżających wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i gatunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróźki, molucelle.

Rośliny ozdobne są najbardziej dynamicznie rozwijającym się dzia­łem ogrodnictwa i całego rolnictwa w Polsce. Kwiaciarze gospodarują obecnie na powierzchni nieprzekraczającej 0,05% uprawianych gruntów, ale zbierają plony wartości 20% całej krajowej produkcji roślinnej. Pro­dukcja kwiaciarska pod osłonami zajmuje powierzchnię 850 ha, co daje nam siódmą pozycję wśród państw Unii Europejskiej. W szklarniach i tunelach foliowych dominują uprawy na kwiat cięty (65%). Pierwsze miejsce zajmują róże, następnie chryzantemy, gerbery, tulipany, anturium, frezje, goździki i lilie.
Rocznie produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych, może nawet nieco więcej, ale to nie pokrywa w pełni naszych potrzeb rynkowych. Jeszcze sporo kwiatów importujemy, głównie z Holandii (około 150 mi­lionów), m.in. róże, chryzantemy, goździki i storczyki.

Ostatnio jednak produkcja kwiatów wyraźnie w Polsce wzrasta, a import maleje. Wprowadzamy nowe technologie obniżające wysokie koszty produkcji oraz nowe rodzaje i gatunki roślin ozdobnych upra­wianych na kwiat cięty: czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, to-jady, ostróżki i molucelle.

W tym roku mija 21 lat od ukazania się w księgarniach pracy zbio­rowej pt. „Kwiaty cięte uprawiane pod szkłem i folią", wydanej w War­szawie przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Nakład książki był bardzo duży - 100 000 egzemplarzy. Szybko jednak został wyczer­pany i sześć lat później trzeba było powiększyć nakład o 20 000 egzem­plarzy drugiego wydania.
Dzisiaj oddajemy w ręce czytelników książkę o nieco innym tytu­le, ale o bardzo zbliżonym charakterze „Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami", napisaną przez pracowników naukowych Katedry Roślin Ozdobnych i Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Po­znaniu.

Myślę, że książka ta znajdzie życzliwych odbiorców w gronie żąd­nych wiedzy studentów wydziałów ogrodniczych oraz ciekawych nowości naukowych producentów roślin ozdobnych.

Przedmowa Alstromeria Anturium Cantedeskia Celozja Chryzantem Cymbidium Czosnek Dziurawiec Eustoma Frezja Gerbera Gipsówka Glorioza Goździk Jaskier Kosaciec Lewkonia Liatra Lilia Mieczyk Molucella Narcyz Nawłoć Nerina Ostróżka nRóża Słonecznik Strelicja Tojad Tulipan Wyżlin Zawilec Zwartnica Literatura

Książka

  • Autor: 

    Jerzy Marek

  • ISBN: 

    83-09-01826-6

Inne produkty z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...