Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Augustyn Mika,
Waga produktu: 0.300 kg
Wysyłka od: 7.00 PLN
Wydawca: PWRiL

Warszawa 2014, wydanie 1, format 140 x 205, objętość 112 str., oprawa miękka

Prawie wszystkie rośliny sadownicze rozmnażane są wegetatywnie, tzn. przez odrosty, odkłady, szczepienie, sadzonkowanie itp., ponieważ przy rozmnażaniu generatywnym (z nasion) nie przekazują one potomstwu wszystkich swoich cech.

Niezastąpionym sposobem „wiernego” rozmnażania wielu gatunków roślin sadowniczych jest szczepienie. Pozwala ono również zwiększyć odporność roślin na choroby lub szkodniki, ulepszyć jakość owoców lub przywrócić żywotność  drzew, które przestały plonować.

Ponadto szczepienie może dać wiele satysfakcji, gdyż dzięki  różnym eksperymentom można uzyskać np. drzewka o kilku rodzajach owoców lub krzewy o wielu kolorach kwiatów.

Można też przeszczepić drzewo niezbyt przez nas lubianej odmiany na taką, którą lubimy.

Kto z nas nie miał ochoty, aby po zjedzeniu jabłka, brzoskwini lub cytryny wetknąć nasiona lub pestki w ziemię do doniczki z kwiatem stojącym na oknie albo na zagonek w ogrodzie? Wysypujące się nasiona z gniazda nasiennego jabłka są tak piękne, że aż się proszą o wysianie. A pestki brzoskwini? Szkoda ich wyrzucać. Nadają się one zarówno do sporządzenia naszyjnika, jak i do wysiania. Niestety rzadko znajdujemy czas, aby zrobić z nasion użytek. Inaczej to było za życia naszych pradziadków. Nasiona i pestki owoców wysiewano i czekano cierpliwie, co z nich wyrośnie. Równie często wykopywano przypadkowe siewki wyrosłe na skraju lasu lub na miedzy i sadzono w obejściu gospodarczym. Przywiązywano je do palika, chroniono przed krowami i kozami, które zawsze miały duży apetyt na młode płonki. Z nasion wyrastały drzewa przeróżne. Rodzące owoce duże i małe, kwaśne lub słodkie, smaczne i nienadające się do jedzenia. Wszystko, co przewrotna natura stworzyła, dobierając geny w przypadkowe układy.

Wstęp Sposoby rozmnażania roślin sadowniczych Rozmnażanie przez szczepienie Różne zastosowania szczepienia Ograniczone możliwości szczepienia Podkładki Pozyskiwanie podkładek generatywnych, czyli siewek Stratyfikacja nasion i pestek Pielęgnacja siewek Pozyskiwanie podkładek wegetatywnych Podkładki pod jabłonie Podkładki pod grusze Podkładki pod śliwy i morele Podkładki pod wiśnie i czereśnie Podkładki pod brzoskwinie Rozmnażanie podkładek jabłoni, pigwy i czereśni przez odkłady i kopczykowanie Rozmnażanie wegetatywne podkładek dla celów przydomowych Zrazy Odmiany, z których warto pobierać zrazy Czynniki konieczne do zrośnięcia się zraza z podkładką Narzędzia i przybory do szczepienia Sposoby szczepienia zrazami Szczepienie przez stosowanie Szczepienie na przystawkę Szczepienie w klin, czyli w „sarnią nóżkę" Szczepienie za korę, czyli kożuchówka Szczepienie w szparę Szczepienie w szparę boczną Szczepienie w odwróconą literę L Szczepienie przez zbliżenie Szczepienie orzecha włoskiego Szczepienie agrestu, porzeczki czerwonej i aronii Przeszczepianie drzew, czyli zmiana odmiany uprawianej Przygotowanie drzew do przeszczepiania Wybór i liczba odmian do zaszczepienia Metody przeszczepiania drzew Pielęgnowanie przeszczepionych drzew Organizacja przeszczepiania drzew w sadzie towarowym Szczepienia mostowe Szczepienie odroślami Szczepienie podkładkami posadzonymi obok drzewa Szczepienie zrazami Żywe wiązania Okulizacja, czyli szczepienie jednym oczkiem Termin okulizacji Okulizacja w literę T Okulizacja na przystawkę Okulizacja w łatkę Podwójna okulizacja Pielęgnowanie okulantów w pierwszym roku po okulizacji Inne sposoby rozmnażania Rozmnażanie z odrostów korzeniowych Rozmnażanie z sadzonek pędowych Rozmnażanie porzeczek czarnych, czerwonych i białych przez sadzonki zdrewniałe Rozmnażanie winorośli przez sadzonki zdrewniałe Rozmnażanie krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe Rozmnażanie drzew i krzewów owocowych przez kopczykowanie Rozmnażanie krzewów owocowych przez odkłady Rozmnażanie aronii Rozmnażanie borówki wysokiej Rozmnażanie truskawek przez rozłogi Rozmnażanie żurawiny wielkoowocowej Rozmnażanie metodą in vitro Najcenniejsze odmiany krzewów do rozmnażania Mało znane, wartościowe krzewy warte rozmnażania i uprawy w ogrodach przydomowych i działkowych Pigwa Pigwowiec Dereń jadalny Jarzębina jadalna Czeremcha amerykańska Róża pomarszczona i francuska Rajskie jabłka Morwa Rokitnik Wiciokrzew, suchodrzew Aktinidia Cytryniec chiński Rozmnażanie cytryn, pomarańczy, mandarynek i liści laurowych

Książka

  • Autor: 

    Augustyn Mika

  • ISBN: 

    978-83-09-01155-2

Inne produkty z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...