Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Mieczysław Czekalski,
Waga produktu: 0.600 kg
Wysyłka od: 10.50 PLN
Wydawca: PWRiL

Warszawa 2006, wydanie 1, format 160 x 230, objętość 200 str., oprawa twarda
Oddajemy do rąk Czytelników drugą część opracowania poświęconego liściastym krzewom ozdobnym, z powodzeniem uprawianym w Polsce. Opisano tutaj najpiękniejsze gatunki i odmiany pnączy (między innymi powojniki, wiciokrzewy, bluszcze, czy aktinidie, które dostarczają także jadalnych owoców). W opisie każdej rośliny uwzględniono jej właściwości biologiczne, wymagania glebowe i klimatyczne, a przede wszystkim propozycje jej prak­tycznego zastosowania.
Sporo miejsca poświęcono krzewom i krzewinkom zawsze zielonym, zdobiącym ogrody przez cały rok, oraz gatunkom mało znanym i rzadko uprawianym, poszukiwanym nie tylko przez amatorów, ale i szkółkarzy. Niektóre krzewy można tak­że uprawiać w pojemnikach, wykorzystując do dekoracji wnętrz.
r Przekazujemy drugą część książki poświeconą liściastym krzewom ozdobnym, przydatnym do uprawy w Polsce. Opisano w niej najpiękniejsze gatunki i odmiany pnączy, z uwzględnieniem właściwości biologicznych, w tym sposobów wspinania się po podporach oraz praktyczne aspekty ich stosowania. Niektóre gatunki pnączy oprócz walorów zdobniczych dostarczają także jadalnych owoców, np. aktinidie.
Najobszerniej prezentuję róźnobarwnie kwitnące powojniki, a wśród nich również odmiany polskich hodowców.
Pokaźną objętość zajmują krzewy zawsze zielone, zdobiące ogrody i inne obiekty w ciągu całego roku. Są wśród nich gatunki u nas już znane i uprawiane oraz mało rozpowszechnione, ale ze względu na swe walory dekoracyjne zasługujące na wprowadzenie do produkcji szkółkarskiej, a następnie wykorzystanie na terenach zieleni. Wiele krzewów zawsze zielonych ze względu na trwałe ulistnienie służy do aranżacji rozmaitych kompozycji kwiatowych, jako tzw. zieleń cięta.
W obszernym rozdziale omówiono krzewy mało znane i rzadko uprawiane, zasługujące na przybliżenie polskiemu Czytelnikowi, zwłaszcza młodzieży ogrodniczej, która zapewne już w niedalekiej przyszłości zacznie je wprowadzać do uprawy z większą śmiałością, aniżeli dzieje się to obecnie. Zastosowanie mogą mieć rozmaite. Zwrócono także uwagę na gatunki rodzime zasługujące na wykorzystanie w ogrodnictwie ozdobnym.
Wreszcie ostatni rozdział mówi o wybranych krzewach ozdobnych odpowiednich do uprawy w pojemnikach z przeznaczeniem do dekoracji wnętrz.

PRZEDMOWA PNÄ„CZA Właściwości biologiczne pnączy Praktyczne aspekty stosowania pnączy KRZEWY I KRZEWINKI ZAWSZE ZIELONE Właściwości krzewów zawsze zielonych KRZEWY MAŁO ZNANE I RZADKO UPRAWIANE KRZEWY W POJEMNIKACH DO DEKORACJI WNĘTRZ nLITERATURA SKOROWIDZ INDEX

Książka

  • Autor: 

    Mieczysław Czekalski

  • ISBN: 

    83-09-01790-1

Inne produkty z tej serii: