Wczytuję dane...
Autor, Redaktor: Ewelina Szajda-Brinfeld,Anna Pływaczyk,Daniel Skarżyński,
Waga produktu: 0.440 kg
Realizacja zamówienia: 48 godzin
EAN: 9788377171189
Wysyłka od: 9.90 PLN

Jeszcze kilka lat temu zazielenianie powierzchni dachu było dla przeciętnego Polaka przedsięwzięciem nieosiągalnym i abstrakcyjnym. Powodem tego była niewiedza inwe-storów i projektantów, wynikająca z braku fachowej literatury polskojęzycznej i badań prowadzonych w warunkach polskich, a także wysokie nakłady finansowe towarzyszące założeniu zielonego dachu. Wielu próbom poczynionym w tym kierunku w latach 90., sprowadzających się przede wszystkim do zazieleniania osiedlowych garaży podziemnych, towarzyszyły błędy wykonawcze oraz problemy w późniejszej ich eksploatacji, co również nie przyczyniło się do popularyzacji zielonych dachów.

Aktualnie zainteresowanie tematyką zielonych dachów wzrasta. Szczególnie w dużych miastach coraz częściej można spotkać reprezentacyjną budowlę pokrytą zielenią. Również w budownictwie mieszkaniowym czy publicznym niejednokrotnie zazieleniane są dachy, tarasy czy podziemne garaże. Głównymi argumentami przemawiającymi za budową zielonego dachu jest rosnąca cena działek budowlanych w miastach oraz konieczność odtworzenia powierzchni biologicznie czynnej. Innymi czynnikami decydującymi o wyborze technologii zielonego dachu są niekorzystne lokalne warunki hydrogeologiczne czy topografia terenu, powodujące różnego rodzaju ograniczenia w odprowadzaniu wód opadowych do systemu kanalizacji miejskiej.

Funkcjonalność i efektywność zielonych dachów w warunkach polskich nie była dotąd wystarczająco badana, dlatego też aktualnie przy ich projektowaniu i wykonywaniu korzysta się z gotowych wzorców i technologii napływających z Zachodu. Niniejsze opracowanie zawiera wiele interesujących informacji dotyczą cych tematyki zielonych dachów oraz wyniki badań przeprowadzonych na doświadczalnych zielonych dachach na terenie Wrocławia. Mamy nadzieję, że publikacja w sposób ciekawy i rzeczowy przybliży tę tematykę i zainspiruje do zazielenienia własnego dachu - co z pewnością polepszy nie tylko standard mieszkania, ale i jakość życia.

Od Autorów Wprowadzenie CZʌĆ PIERWSZA 1. Historia zielonych dachów 2. Korzyści wynikające z zakładania zielonych dachów 2.1. Odzyskanie zabudowanych powierzchni 2.2. Cenne siedlisko dla flory i fauny 2.3. Walory estetyczne 2.4. Poprawa warunków klimatycznych w przestrzeni zurbanizowanej 2.5. Ochrona izolacji dachu 2.6. Izolacja dźwiękowa 2.7. Izolacja cieplna 2.8. Retencjonowanie wody opadowej 3. Typy zielonych dachów 3.1. Typ ekstensywny 3.2. Typ prosty intensywny 3.3. Typ intensywny (ogród na dachu) 4. Podstawy projektowania zielonego dachu 4.1. Statyka 4.2. Nachylenie dachu 4.3. Budowa warstwowa 4.3.1. Warstwa wegetacyjna 4.3.2. Warstwa filtracyjna 4.3.3. Warstwa drenująca 4.3.4. Warstwa zapobiegająca przerastaniu korzeni (ochronna) 4.4. Uszczelnienie 4.5. Wystawa 4.6. Roślinność 4.6.1. Metody zazielenienia 4.6.2. Pielęgnacja 4.6.3. Materiał roślinny 4.7. Koszty 5. Wykonanie zielonego dachu od A do Z [DDV 2009] 6. Lista kontrolna do projektowania i zakładania zielonych dachów (według DDV [2009]) CZʌĆ DRUGA 1. Wprowadzenie 2. Studium przypadków 2.1. Cel, zakres i metodyka badań 2.2. Warunki klimatyczne 2.2.1. Opady atmosferyczne 2.2.2. Temperatury powietrza 3. Wyniki badań 3.1. Kształtowanie się stosunków wodnych w systemie zielonego dachu na garażu podziemnym 3.1.1. Charakterystyka obiektu 3.1.2. Właściwości fizyczne i wodne warstwy wegetacyjnej zielonego dachu 3.1.3. Uwilgotnienie i zapasy wody w warstwie wegetacyjnej zielonego dachu 3.1.4. Stan roślinności 3.2. Kształtowanie się stosunków wodnych w systemach doświadczalnych modeli zielonych dachów 3.2.1. Charakterystyka modeli doświadczalnych 3.2.2. Właściwości fizyczne i wodne substratu glebowego zastosowanego w modelu dachu ekstensywnego (I), ekstensywnego (II) i modelu ekstensywnego z geokompozytem SAP (III) 3.2.3. Uwilgotnienie i zapasy wody w warstwie wegetacyjnej modeli (I-IV) 3.2.4. Odpływ wody z modeli doświadczalnych (I-IV) 3.2.5. Bilans wodny i zużycie wody na modelach zielonych dachów (I-IV) 3.2.6. Rozwój roślinności na modelach doświadczalnych zielonych dachów (I-IV) 4. Podsumowanie i wnioski

Książka

  • Autor: 

    Ewelina Szajda-Brinfeld,Anna Pływaczyk,Daniel Skarżyński

  • Format: 

    165 x 235

  • ISBN: 

    978-83-7717-118-9

  • Liczba stron: 

    181

  • Oprawa: 

    miękka

  • Rok wydania: 

    2013

  • Wydanie: 

    1

Inne produkty z tej serii:
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...